Co szkodzi klockom hamulcowym?

Żywotność elementów układu hamulcowego można przedłużyć – albo skrócić. Wiele zależy od tego, w jaki sposób jeździmy. Uważamy jednak, że lepiej unikać problemów, niż wydawać pieniądze na ich likwidację. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zaoszczędzić na zbyt częstej wymianie klocków hamulcowych..

25 lipca 2019

Częste problemy z klockami hamulcowymi

Obniżona skuteczność hamowania czy dziwne hałasy przy hamowaniu mogą być rezultatem zamontowania klocków w niewłaściwy sposób – lub wybrania nieodpowiedniego modelu. Jeżeli klocek nie przylega całą powierzchnią do tarczy, może powodować wibracje, które będą słyszalne jako głośny pisk. Z kolei klocek zamontowany niewłaściwie będzie tarł o tarczę, choć w niewielkim stopniu, w każdej chwili. Spowoduje to nie tylko szybsze zużycie i klocka, i tarczy, ale również zwiększone zapotrzebowanie na paliwo. Samochód będzie ruszał ociężale i kosztował nas zdecydowanie więcej niż powinien.

Można również powiedzieć, że klockom hamulcowym szkodzi zbyt długa eksploatacja – lecz to grube niedopowiedzenie. Zużyte klocki pracują mniej skutecznie, niszczą tarcze hamulcowe, a przede wszystkim wydłużają drogę hamowania. O ich zbytnim wyeksploatowaniu poinformuje cię pisk blachy trącej o tarczę. Odgłos metalicznego tarcia to natomiast znak, że tarcza skorodowała, zaś klocek trze o rdzę.

Nagłe hamowanie także szkodzi tak klockom, jak i tarczom, generując bardzo wysoką temperaturę i powodując szybsze zużycie powierzchni ciernej. W pewnych warunkach nawet spokojna jazda obciąża jednak układ hamulcowy w większym stopniu. Mowa o jeździe w terenie pełnym wzniesień. Gdy droga do pracy prowadzi przez szereg wzniesień, musimy liczyć się z częstszą wymianą klocków i tarcz. Na tę przypadłość nie ma jednak rady.

Jak uniknąć problemów z klockami hamulcowymi?

Najłatwiejszym sposobem na to, by ochronić klocki, jest wybranie modelu dostosowanego do naszego samochodu, stylu jazdy, a także warunków, w jakich się poruszasz. Następnie upewnij się, że klocki zostały odpowiednio zamontowane. Wskazana jest także spokojna jazda i unikanie gwałtownego hamowania. Nawet jeśli spełnisz te warunki, wciąż warto regularnie dokonywać przeglądu klocków, zwłaszcza w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu układu hamulcowego. Wreszcie: z wymianą klocków nie warto czekać do ostatniej chwili, gdyż zbyt zużyte będą niszczyć powierzchnię roboczą tarcz hamulcowych.

Autor tekstu

JacekJacek z GoRabbit.pl
Zajmuje się sprzedażą części oraz doradztwem w zakresie serwisowania pojazdów. Prywatnie miłośnik klasycznych samochodów sportowych.

 

Przeglądaj produkty:


Najczęściej czytane

Sprawdź, co najbardziej interesuje naszą społeczność kierowców. W tej sekcji znajdziesz najpopularniejsze artykuły z bloga GoRabbit.pl