Blog motoryzacyjny

Czujniki położenia wałka rozrządu i wału korbowego: czemu są ważniejsze niż sądzisz?

Kluczowe elementy samochodu nie muszą być duże. Dowodzi tego czujnik położenia wału korbowego, który zapewnia właściwą pracę silnika. Jeśli samochód gaśnie czy nie uruchamia się jak należy, być może zawodzi mała, niepozorna część.

26 sierpnia 2022

 

Czujnik położenia wałka rozrządu (CMP) to urządzenie które monitoruje pracę silnika. Dzięki niemu samochód „wie”, czy silnik pracuje, określając to na podstawie pozycji wałka rozrządu.  Drugim istotnym sensorem jest czujnik położenia wału korbowego, który poza pomocą w regulowaniu pracy silnika pomaga też ograniczyć emisję toksyn znajdujących się w spalinach, optymalizując ich cyrkulację w układzie. Dzięki czujnikowi pojazd decyduje, w jakim stopniu i kiedy wypełniać komory spalania, aby katalizator skutecznie neutralizował znajdujące się w spalinach szkodliwe substancje.

 

Czujnik położenia wałka rozrządu.

 

 

 

Czujnik położenia wału korbowego

    

 

Jak rozpoznać awarię czujnika?

Pierwszym objawem, który powinien zapalić u nas czerwoną lampkę, jest problem z zapaleniem silnika. Objawem jeszcze wyraźniejszym jest gaśnięcie pracującego silnika. Szczególnie czujni powinniśmy być także, gdy wydaje się nam, że silnik pracuje nierównomiernie, a także gdy na desce rozdzielczej zapala się lampka „check engine”. 

 

 

Wszystko to może oznaczać problem z czujnikiem położenia wałka rozrządu lub wału korbowego. Jeśli doszło do awarii, mogła ona nastąpić wskutek uszkodzenia mechanicznego, ale też zwarcia czy zabrudzenia czujnika. Czujnik mógł się też poluzować, czy też korozja lub innego rodzaju reakcja chemiczna mogła zaburzyć jego odczyty.

 

Co zrobić w razie awarii czujnika?

Jeśli czujnik jest zabrudzony, wystarczy go wyczyścić. Ale jeśli doszło do uszkodzenia – albo sensora, albo tarczy czujnika – konieczna będzie wymiana. W przypadku tej części samochodowej precyzja montażu jest kluczowa do poprawnego działania, toteż najlepiej wówczas zdać się na mechanika. 

Wizyta w warsztacie jest wskazana także aby upewnić się, czy czujnik jest rzeczywiście uszkodzony. W odpowiednich warunkach część będzie mogła zostać poddana diagnozie komputerowej. Nawet wizualne zbadanie jej może nie być możliwe bez odwiedzenia mechanika, jeśli akurat w naszym samochodzie producent umieścił czujnik w trudno dostępnym miejscu.

 

 

Czujnik możemy jednak kupić sami. Zależnie od samochodu oraz producenta, koszt czujnika położenia wałka korbowego to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Tańsze będą modele produkowane przez NTY, droższe natomiast produkty CONTINENTAL czy Bosch. Koszt samej wymiany także może być różny, od ok. 50 do ponad 200 zł, zależnie od tego, czy umiejscowienie czujnika umożliwia łatwy, szybki dostęp.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielny zakup czujnika, warto skorzystać z pomocy specjalisty – na przykład konsultatów GoRabbit. Dlaczego? Ponieważ...

 

Czujnik czujnikowi nierówny, czyli rodzaje czujnika położenia wału korbowego

Istnieją trzy główne technologie, w jakich wykonywane są urządzenia tego rodzaju, czyli czujniki indukcyjne, inteligentne lub hallotronowe. Warianty indukcyjny i hallotronowy są do siebie zbliżone – reagują na zbliżanie się tarczy pomiarowej, wykrywając jej pole magnetyczne (w przypadku indukcji) lub występującą wskutek ruchu zmianę napięcia (hallotron).

 

Najbardziej zaawansowane są czujniki inteligentne, które pracują ze zmienną częstotliwością. Dzięki zróżnicowaniu odstępów między sygnałami, umożliwiają pomiary o większej dokładności.

 

Jaki czujnik powinieneś kupić? Zadzwoń do nas, zapytamy o samochód, pomożemy dokonać optymalnego zakupu. Nasi specjaliści nie są zwykłymi sprzedawcami. To osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży motoryzacyjnej. Zależy nam na Twoim zadowoleniu, toteż dołożymy starań, abyś wybrał produkt o jakości i cenie dostosowanych do Twoich oczekiwań.

 

 

Autor tekstu

 

Powiązane produkty z tematem artykułu:

 

Czujnik położenia wałka rozrządu

Czujnik położenia wału korbowego

 

 

 

Najpopularniejsze artykuły

Zobacz listę najczęściej czytanych poradników, które zostały opublikowane na blogu motoryzacyjnym GoRabbit.