Gdzie jest filtr oleju? Wskazujemy najczęstsze miejsca.

Nie potrafisz zlokalizować filtru oleju? Zawsze znajdziemy w tym samym miejscu – w silniku. Istnieją jednak dwie możliwości. Dostęp do niego będzie albo łatwy, albo stosunkowo niewygodny.

15 maja 2019

Producenci umieszczają filtr oleju albo w łatwo dostępnej górnej części silnika, albo w dolnej. Jeśli w twoim pojeździe dostęp jest możliwy wyłącznie od strony podwozia, warto mieć do dyspozycji kanał. Nie jest on niezbędny, aby wymienić filtr oleju, lecz pozwoli ci uniknąć wymacywania go na leżąco. Na szczęście spora część samochodów umożliwia znalezienie i wyjęcie filtra oleju po podniesieniu maski.

Gdzie znajduje się filtr oleju w różnych samochodach?

Nawet w samochodach tej samej marki filtry oleju mogą być zlokalizowane w różnych miejscach. Zobrazujmy to na przykładzie Skody Octavii 1U i Skody Fabii, w naszym przypadku: rocznik 2003. Jeśli jeździmy Octavią, będziemy musieli sięgnąć pod pojazd, szukając filtra mniej więcej pośrodku jego szerokości, blisko zderzaka. Fabia natomiast posiada filtr oleju umieszczony w znacznie wygodniejszym miejscu. Wystarczy podnieść maskę. Filtr znajduje się poniżej wlewu oleju, od strony przedniego zderzaka. Odkręcisz go bez najmniejszego problemu, o ile dysponujesz kluczem do filtra.

Podobnie dogodnie zlokalizowany jest filtr w Oplu Astra H. Podnosisz maskę i sięgasz nieopodal wlewu oleju, blisko zderzaka, z prawej strony pojazdu (strona pasażera). W Toyocie Yaris III filtr znajdziesz natomiast w spodniej części silnika, po stronie pasażera. Tu zdecydowanie przydaje się kanał.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną wymianę filtra oleju, pamiętaj, że będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi – przede wszystkim klucza do filtru oleju. Jeżeli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się zmianą filtra samodzielnie, warto zrobić to pod nadzorem doświadczonej osoby lub zobaczyć u mechanika, jak przebiega cały proces. Filtr bowiem powinno się zmieniać wraz z olejem, a to wymaga kilku dodatkowych czynności.

Zobacz poradniki dot. filtrów oleju: 

Autor tekstu

JacekJacek z GoRabbit.pl
Zajmuje się sprzedażą części oraz doradztwem w zakresie serwisowania pojazdów. Prywatnie miłośnik klasycznych samochodów sportowych.

 

Przeglądaj produkty:


Najczęściej czytane

Sprawdź, co najbardziej interesuje naszą społeczność kierowców. W tej sekcji znajdziesz najpopularniejsze artykuły z bloga GoRabbit.pl