Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe?

Przyjęło się mówić, że tarcze hamulcowe wytrzymują dwa razy dłużej niż klocki. Czyli jak długo? To w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jeździsz i w jakich warunkach.

25 lipca 2019

Nie można powiedzieć, jak wiele czasu wytrzymają nasze tarcze hamulcowe. Wiele zależy od pokonywanego dystansu i sposobu jazdy. Oczywiście nie bez znaczenia jest także wybrana część i jakość materiałów, z których została wykonana. Najlepszym sposobem kontrolowania stanu tarcz nie jest więc liczenie miesięcy, które upłynęły od wymiany, lecz śledzenie przebiegu.

Tarcze wymieniamy co 40-70 tys. km

Takie widełki są jednak bardzo ogólne i nie muszą sprawdzić się w przypadku każdego kierowcy. Tarcze są silniej eksploatowane podczas dynamicznej jazdy oraz w warunkach miejskich. Jeżdżąc po mieście, często zwalniamy lub stajemy na światłach, a zatem powierzchnia cierna tarczy jest narażona na znacznie szybsze zużycie. Jej trwałość skraca także jazda po stromych drogach, np. w górach.

Z drugiej strony: jeżdżąc spokojnie i unikając gwałtownego hamowania, zwłaszcza poza miastem i na płaskim terenie, znacznie przedłużymy żywotność tarcz.

Skąd wiadomo, że nadszedł czas na wymianę?

Najbardziej oczywistym sygnałem, że należy skontrolować układ hamulcowy, jest wydłużona droga hamowania. Nie należy też ignorować drgań – czy to kierownicy, czy całego zawieszenia – towarzyszących hamowaniu. Mogą one świadczyć o odkształceniu tarczy, zwykle pod wpływem przegrzania. Niepokoić nas powinny ponadto słyszalne przy zwalnianiu piski, metaliczne odgłosy tarcia oraz „odbijający” pedał hamulca.

Pamiętajmy, że przy okazji wymiany tarcz warto skontrolować stan płynu hamulcowego. Jako że z upływem czasu traci on swe pierwotne właściwości, może przyczyniać się do zmniejszenia efektywności hamowania nawet pomimo względnie rzadkiego korzystania z samochodu.

Autor tekstu

JacekJacek z GoRabbit.pl
Zajmuje się sprzedażą części oraz doradztwem w zakresie serwisowania pojazdów. Prywatnie miłośnik klasycznych samochodów sportowych.

 

Przeglądaj produkty:


Najczęściej czytane

Sprawdź, co najbardziej interesuje naszą społeczność kierowców. W tej sekcji znajdziesz najpopularniejsze artykuły z bloga GoRabbit.pl