Jak naprawić piszczące klocki hamulcowe?

Piszczenie jakiejkolwiek części samochodu zwykle nie oznacza niczego dobrego. Nie należy lekceważyć zwłaszcza pisków klocków hamulcowych.

25 lipca 2019

Dlaczego klocki hamulcowe piszczą?

Istnieje mnóstwo możliwych przyczyn powstawania pisków przy hamowaniu. Przyjrzyjmy się najczęstszym z nich. Jeśli klocki hamulcowe są nowe i działają sprawnie, powodem może być albo niewłaściwe zamocowanie klocków, albo mieszanka wykorzystana w ich produkcji. Klocki metaliczne lub półmetaliczne mogą piszczeć, gdy są zbyt twarde. Wówczas przy kontakcie z tarczą zaczynają wibrować z bardzo dużą częstotliwością, czego efekty słyszymy na własne uszy. Hałasu nie powinny jednak generować klocki ceramiczne.

Jeśli jednak klocki są ceramiczne – lub były używane już przez jakiś czas – pisk może oznaczać ich zużycie. Gdy zetrze się warstwa cierna, o tarczę hamulcową będzie ocierać się metalowa blaszka generująca irytujący hałas. Taka jest właśnie jej funkcja: ostrzega ona, że klocka nie można dłużej używać.

Co się stanie, jeśli nic z tym nie zrobisz?

Klocki niewłaściwie zamontowane mogą uszkodzić inne elementy układu hamulcowego, np. tarcze czy sprężyny rozpierające. Klocek zbyt twardy z kolei piszczy, ponieważ nie przywiera do tarczy całą powierzchnią – zaś wskutek tego spada skuteczność hamowania. Również klocki zużyte przekładają się na wydłużoną drogę hamowania.

W każdym przypadku pisk oznacza zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy oraz innych uczestników ruchu.

Jak naprawić piszczące klocki?

Na początek warto sprawdzić, czy klocki zostały właściwie zamocowane i dokręcić poluzowane elementy (zaciski, łożyska). Należy też upewnić się, czy na klockach nie ma pęknięć, oraz sprawdzić, czy tarcze nie pokryły się rdzą (one także mogą wywoływać pisk podczas kontaktu z klockami). Klocki uszkodzone lub zużyte należy oczywiście jak najszybciej wymienić.

Autor tekstu

JacekJacek z GoRabbit.pl
Zajmuje się sprzedażą części oraz doradztwem w zakresie serwisowania pojazdów. Prywatnie miłośnik klasycznych samochodów sportowych.

 

Przeglądaj produkty:


Najczęściej czytane

Sprawdź, co najbardziej interesuje naszą społeczność kierowców. W tej sekcji znajdziesz najpopularniejsze artykuły z bloga GoRabbit.pl