Blog motoryzacyjny

Puk, puk! Co słychać w zawieszeniu? Czyli co stuka w samochodzie, dlaczego, i co z tym zrobić?

Słyszysz stukanie w samochodzie? Przekonaj się, co wydaje takie dźwięki. W tym artykule opiszemy, jak działa zawieszenie, i jakie części mogą wymagać wymiany.

12 sierpnia 2022

 

Zacznijmy od najważniejszego: to, że samochód wydaje dźwięki, nie musi znaczyć, że mamy do czynienia z problemem. Być może taka już jego uroda. Istnieje jednak spore ryzyko, że coś rzeczywiście jest nie tak – dlatego warto wiedzieć, co i jak należy sprawdzić.

 

Może się zdarzyć, że uszkodzeniu ulegnie łożysko samochodowe czy sworzeń wahacza, jednak nie zawsze hałasy muszą być związane z zawieszeniem. Jeśli są, generują je amortyzatory, łożyska czy wahacze, ale zdarza się, że dźwięki dochodzące z podobnego źródła są w istocie generowane przez np. układ hamulcowy, a nie zawieszenie.

 

Czym jest zawieszenie?

Zawieszenie to część podwozia: szereg elementów, dzięki którym koła są połączone z pojazdem. To części prowadzące koło, czyli wahacze i drążki (poprzeczny i wzdłużny), którym towarzyszą elementy resorów oraz amortyzator oraz wszelkie elementy łączące – łączniki stabilizatora, łożyska, piasty, ale także odboje i osłony.

 

 

Każdy z tych elementów może ulec awarii, co przekłada się na mniejsze komfort i bezpieczeństwo jazdy. Najczęściej awarie, lub stany przedawaryjne, objawiają się właśnie dźwiękami – na przykład stukaniem. Innym rodzajem dźwięku wydawanego przez wadliwe zawieszenie jest trzeszczenie.

 

Ale co tak stuka?

 

Może być to stabilizator czy wahaczea dokładnie tuleja wahacza lub jego sworznia. Narażone jest także łożysko kolumny McPhersona, jednego z rodzajów zawieszenia – cieszącego się dużą popularnością. Usterkom ulegają ponadto przeguby drążków kierowniczychto one trzeszczą przy skrętach. 

 

Dlaczego zawieszenie się psuje?

 

Najczęściej problem wynika z długiej eksploatacji. Na zawieszenie działają ogromne siły, zwłaszcza w okolicy silnika. W przypadku jazdy brawurowej dochodzi ryzyko mechanicznego uszkodzenia tych elementów. Zbyt szybkie najechanie na krawężnik czy próg zwalniający, czy też nieopatrzne wjechanie w dziurę to częste przyczyny uszkodzeń. Dlatego warto jeździć ostrożnie – oczywiście nie wspominając o bezpieczeństwie!

 

 

Co zrobić, jeśli zauważymy problem?

 

Polecamy udać się do mechanika. Możliwe, że do wymiany będzie łożysko samochodowe, łącznik stabilizatora czy sprężyny zawieszenia. Nie są to elementy, które powinno się wymieniać samemu, bez dostępu do kanału czy sprzętu. Pozwólmy zatem warsztatowi postawić diagnozę. Części samochodowe możemy już jednak zamówić sami, z dobrego, zaufanego sklepu, a nie stamtąd, skąd chce mechanik, który zapewne narzuci własną marżę. 

 

 

Sprężyny zawieszenia czy tuleje wahacza – wszystkie podobne części znajdziesz w serwisie GoRabbit w dobrej cenie i dopasowane do dowolnego pojazdu. Czy jest to Passat b5, czy Golf 4, czy peugeot 206, nasza oferta sprosta twoim oczekiwaniom.

 

Potrzebujesz pomocy w wyborze? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści chętnie pomogą – to ludzie doskonale zaznajomieni z zagadnieniem mechaniki samochodowej. Możesz jednak skorzystać również z wyszukiwania po numerze VIN w wyszukiwarce VIN Parts by GoRabbit. Dzięki temu masz pewność, że wyświetlone zostaną wyłącznie części pasujące do twojego pojazdu.

 

 

Autor tekstu

 

Powiązane produkty z tematem artykułu:

 

Sworzeń wahacza

Amortyzatory

Łożyska, piasty

Wahacze

Przeguby drążków kierowniczych

Łącznik stabilizatora

Sprężyny zawieszenia

 

 

 

Najpopularniejsze artykuły

Zobacz listę najczęściej czytanych poradników, które zostały opublikowane na blogu motoryzacyjnym GoRabbit.