Ile wytrzymują tarcze hamulcowe? 40.000 km i więcej ?

Wytrzymałość tarcz hamulcowych to nie tylko kwestia ich jakości. Wiele zależy także od tego, w jaki sposób, czym i gdzie jeździsz.

25 lipca 2019

Jakie przełożenie ma styl jazdy na układ hamulcowy? Bardzo duże. Jeśli hamujesz gwałtownie i nagle wytracasz prędkość, tarcie klocków o tarcze hamulcowe generuje znacznie więcej ciepła. To zaś prowadzi do przegrania się materiału, z którego wykonana jest tarcza, i może spowodować jego odkształcenie. Tarcze zużywają się szybciej także w przypadku samochodów o dużej mocy silnika.

Jeżeli nie unikasz dróg piaszczystych, drobiny kurzu dostające się pomiędzy tarcze a hamulce mogą powodować zużycie powierzchni ciernych. Z kolei poruszając się głównie po mieście, hamujesz często, co też prowadzi do szybszego pogorszenia stanu poszczególnych części. Problematyczna jest ponadto jazda po kałużach. Nagłe schłodzenie tarcz hamulcowych jest dla nich tak samo szkodliwe jak przegrzanie.

Jak często trzeba wymieniać tarcze hamulcowe?

Szacuje się, że powinny wytrzymać od 40 do 70 tys. km. Od ciebie zależy, po jakim czasie pokonasz taki dystans. Pamiętaj przy tym, że nie jest powiedziane, że twoje tarcze nie mogą zniszczyć się szybciej lub wytrzymać jeszcze dłużej. Z tego powodu warto wypatrywać oznak ich zużycia.

Do najbardziej oczywistych sygnałów alarmowych należą: obniżona skuteczność hamowania, piski słyszane podczas hamowania, drganie pedału hamulca czy odbijanie go, a wreszcie drgania kierownicy albo całego zawieszenia. Wskazują one na poważny problem: tarcza prawdopodobnie uległa odkształceniu i wymaga natychmiastowej wymiany.

Aby łatwiej określić moment, kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe, warto także przypomnieć sobie poprzednie wymiany klocków hamulcowych. Zwykle jedna tarcza wytrzymuje dwa razy dłużej niż klocek – w niektórych przypadkach nawet trzy. Klocki hamulcowe stanowią więc dobry punkt odniesienia, jeśli nie pamiętasz, kiedy po raz ostatni wymieniałeś tarcze.

Autor tekstu

JacekJacek z GoRabbit.pl
Zajmuje się sprzedażą części oraz doradztwem w zakresie serwisowania pojazdów. Prywatnie miłośnik klasycznych samochodów sportowych.

 

Przeglądaj produkty:


Najczęściej czytane

Sprawdź, co najbardziej interesuje naszą społeczność kierowców. W tej sekcji znajdziesz najpopularniejsze artykuły z bloga GoRabbit.pl