Blog motoryzacyjny

Checklista przy zakupie używanego samochodu. Co sprawdzić, na co zwrócić uwagę?

Zakup używanego samochodu nie musi oznaczać kupna kota w worku. Wystarczy, że odhaczysz wszystkie punkty z poniższej listy, żeby ograniczyć ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek.

8 marca 2022

1. Zacznij od zdekodowania numeru VIN

 

W internecie znajdziesz spory wybór dekoderów VIN, takich jak AutoDNA czy Carvertical. Generowane przez nie raporty są płatne, ale warto wydać na nie pieniądze. Powód jest prosty: sprawdzisz dzięki temu, czy pojazd jest rzeczywiście taki, jak opisuje go sprzedawca.

 

Używane samochody mogą pochodzić z problematycznych źródeł. Mogą być kradzione; mogą mieć przebite przebiegi; mogą mieć bogatą historię (zamaskowanych lub nieujawnionych) uszkodzeń, a także usterki fabryczne. Analiza VIN pozwoli ci poznać pełną historię pojazdu i wykryć to, co sprzedawca może ukrywać.

 

Wiele powie ci także minione przeznaczenie samochodu. Być może był wykorzystywany jako dostawczak czy taksówka? Jeśli tak, prawdopodobnie będzie nadmiernie wyeksploatowany. A może pojazd zmieniał właścicieli jak rękawiczki? To też powinno zapalić w twojej głowie lampkę alarmową.

 

2. Sprawdź części w wyszukiwarce VIN Search Parts by GoRabbit

 

W sklepie motoryzacyjnym GoRabbit.pl znajdziesz darmową – jedyną taką na rynku! - wyszukiwarkę części po numerze VIN. Jej nazwa to VIN Search Parts by GoRabbit. Skorzystaj z niej, aby sprawdzić, jakie części są dostępne do pojazdu, który zamierzasz kupić, oraz w jakiej są cenie.

 

 

Nasze ceny są atrakcyjne, a znając je, możesz oszacować, ile będzie kosztować cię utrzymanie pojazdu w dobrym stanie. Pamiętaj bowiem, że opłata, którą uiścisz sprzedawcy, najprawdopodobniej nie będzie jedynym wydatkiem na start. W przypadku samochodów używanych najczęściej konieczne są liczne naprawy czy wymiana problematycznych części. 

 

3. Sprawdź możliwe usterki

 

Sprawdzenie VIN to dobry początek, ale ostatecznie musisz skontrolować auto osobiście. Na co zwrócić uwagę?

 

- Czy karoseria jest w dobrym stanie i nie ma uszkodzeń lakieru?

- Czy podwozie jest w dobrym stanie i nie ma żadnych wycieków?

- Czy silnik odpowiada i brzmi jak należy, a poziom i stan oleju jest prawidłowy?

- Czy poziom bieżnika na oponach jest prawidłowy, a koła nie są krzywe?

- Czy klocki i tarcze hamulcowe nie są zużyte?

- Czy wszystkie światła są sprawne?

- Czy systemy elektroniczne działają prawidłowo?

- Czy na szybach nie ma pęknięć, a uszczelki są w dobrym stanie?

- Czy wycieraczki nie są uszkodzone, pracują cicho i skutecznie zbierają wodę?

 

 

 

Jeśli nie ufasz swoim możliwościom oceny sprawności pojazdu, wynajmij eksperta lub rzeczoznawcę. Możesz też zaproponować sprzedającemu wizytę w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) lub wybranym przez siebie serwisie. Zrób to w celu sprawdzenia, czy auto jest faktycznie w stanie, w jakim opisuje go sprzedający. Zaproponuj także, że pokryjesz koszty, jeśli wszystko się zgadza, lub uzyskasz ich zwrot w przypadku stwierdzenia rozbieżności. Brak zgody na takie działanie może już być sygnałem, że sprzedawca nie informuje o wszystkim.

 

Szerokiej drogi życzy GoRabbit.pl!

 

Autor tekstu

 

Powiązane produkty z tematem artykułu:

 

Kosmetyki do pielęgnacji lakieru

Silnik i osprzęt

Układ hamulcowy (klocki, tarcze)

Oświetlenie

Czyszczenie szyb

 

 

 

Najpopularniejsze artykuły

Zobacz listę najczęściej czytanych poradników, które zostały opublikowane na blogu motoryzacyjnym GoRabbit.