Blog motoryzacyjny

Wybrany pojazd:

Zmień pojazd

Jak dobrać filtr oleju? Wskazujemy podstawowe kryteria.

Nie każdy filtr oleju pasuje do każdego silnika. Nawet filtry wyglądające bardzo podobnie mogą być przeznaczone do całkiem innych pojazdów. Jak dobrać właściwy?

4 czerwca 2019

jak-dobrac-filtr-oleju-wskazujemy-podstawowe-kryteria

 

Od czego zależy wybór filtra oleju?

 

Pierwszym kryterium doboru wbrew pozorom nie jest gwint czy kształt i wymiary filtra oleju, ale zastosowany materiał filtracyjny i obecność odpowiednich zaworów. Filtr może bowiem nie zawierać zaworu przeciwzwrotnego, który sprawia, że olej silnikowy nie przecieka przez filtr po zgaszeniu silnika. Taki zawór jest potrzebny, gdy filtr jest montowany w części bocznej lub górnej silnika.

 

Niewłaściwy materiał filtracyjny z kolei może albo nie wychwycić wystarczającej ilości zabrudzeń, albo spowalniać przepływ oleju, negatywnie wpływając na jakość ochrony silnika. Dostępne są materiały filtracyjne z celulozy (lub papieru) wzmocnionej włóknami syntetycznymi, a także wielowarstwowe materiały kompozytowe i materiały syntetyczne.

 

Zawory ponadto otwierają się pod określonym ciśnieniem, które musi być dostosowane do parametrów pracy silnika. Ciśnienie zbyt duże lub zbyt małe, generowane przez dany silnik, będzie skutkować niewłaściwym użytkowaniem filtra oleju.

 

Jak łatwo wybrać filtr oleju?

 

Samochody, do których pasuje dany filtr oleju, są wyszczególnione w opisie produktu. Informacji pozwalających dobrać właściwy model dostarczy także instrukcja obsługi pojazdu. Najłatwiej jednak skorzystać z wyszukiwarki w GoRabbit.pl. Wystarczy wprowadzić dane dotyczące swojego pojazdu, a system wyświetli wyłącznie produkty, które do niego pasują.

 

Wymieniając filtr oleju, pamiętajmy, że warto wymieniać go wraz z samym olejem. Róbmy to co najmniej raz w roku lub po przebyciu ok. 20 tys. km. W przypadku niektórych pojazdów wymiana filtra i oleju może być konieczna znacznie wcześniej, nawet przed przekroczeniem limitu 10 tys. km. Należy przy tym mieć na uwadze, że różne rodzaje oleju w różny sposób wpływają na filtr. Oleje syntetyczne zużywają filtr wyraźnie szybciej od mineralnych czy półsyntetycznych.

 

Zobacz poradniki dot. filtrów oleju: 

 

 

 

 

Autor tekstu

Jacek

Jacek z GoRabbit.pl

Zajmuje się sprzedażą części oraz doradztwem w serwisowaniu pojazdów. Prywatnie miłośnik klasycznych samochodów osobowych.

gorabbit-twoj-ekspert-w-motoryzacji

 

 

 

 

Powiązane produkty z tematem artykułu:

Filtr oleju

Oleje silnikowe

 

Najpopularniejsze artykuły

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt