Blog motoryzacyjny

Wybrany pojazd:

Zmień pojazd

Wymiana oleju silnikowego. Kluczowa rzecz dla Twojego samochodu.

Olej silnikowy to podstawowe zabezpieczenie każdego klasycznego motoru auta. Zaniedbanie jego wymiany może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń – i ogromnych wydatków. Ale kiedy właściwie trzeba zmieniać olej? Czy można to robić rzadziej, jeśli jeździmy tylko od święta? I czy nie wystarczy go dolewać?

28 maja 2019

wymiana-oleju-silnikowego

Kiedy należy wymienić olej silnikowy?

 

Wymieniać olej warto wymieniać każdego roku albo…

 

Jeśli nie kontrolujesz przebiegu twojego samochodu, bezpiecznie jest wymieniać olej silnikowy przynajmniej raz w roku. Aby dokładniej określić moment wymiany, warto jednak mierzyć przejechany dystans. Po ok. 15 tys. km olej jest już zbyt zużyty, by zachować swoje pierwotne właściwości, zaś filtry przestają skutecznie wyłapywać zanieczyszczenia.

 

Jeżeli jeździsz głównie po mieście, a także jeśli należysz do kierowców lubiących dynamiczną jazdę, wymienić olej silnikowy warto nawet kilka tys. km wcześniej. Najczęstszej wymiany (co ok. 10 tys. km) wymagają samochody z instalacją LPG.

 

Zalecenia co do częstotliwości zmiany oleju powinieneś znaleźć w instrukcji obsługi swojego samochodu. Stamtąd też dowiesz się, jakie oleje możesz stosować. Pamiętaj, że nie każdy olej pasuje do każdego rodzaju silnika.

 

Czy nie wystarczy dolać świeżego oleju?

 

Poziom oleju silnikowego z czasem maleje, ale nie znaczy to, że wystarczy dolać więcej. W cieszy pozostają bowiem zanieczyszczenia, które wciąż będą krążyć w silniku. Jednocześnie olej się starzeje. Z czasem zmianie ulegają jego właściwości chemiczne, przez co przestaje on pełnić funkcję ochronną – nie wytwarza filtru skutecznie chroniącego przed tarciem i korozją. Natomiast tutaj przeczytasz o skutkach jazdy bez oleju silnikowego.

 

Jeżdżę bardzo rzadko. Czy mogę wymieniać olej np. co dwa lata?

 

Nie, to także jest szkodliwe dla silnika. Jak wspomnieliśmy, z czasem skład chemiczny oleju ulega zmianie – nawet jeśli samochód nie jest często wykorzystywany. Wymiana jest konieczna każdego roku. Pamiętaj, że wraz z olejem warto zmienić towarzyszący mu filtr olejowy. Przeczytaj nasz krótki przewodnik o tym, gdzie najczęściej można znaleźć filtr oleju.

 

Autor tekstu

Jacek

Jacek z GoRabbit.pl

Zajmuje się sprzedażą części oraz doradztwem w serwisowaniu pojazdów. Prywatnie miłośnik klasycznych samochodów osobowych.

gorabbit-twoj-ekspert-w-motoryzacji

 

 

 

 

Powiązane produkty z tematem artykułu:

Filtr oleju

Oleje silnikowe

 

Najpopularniejsze artykuły

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt