Blog motoryzacyjny

Jak przygotować samochód na jesień: światła do jazdy dziennej

Jesień to zwiększone ryzyko drogowe, dlatego warto przygotować swój samochód. Jednym z najważniejszych elementów, które zapewniają nam bezpieczeństwo podczas jazdy, są światła. Warto pamiętać, że istotny jest nie tylko ich stan techniczny, ale także wiedza, których świateł i w jakich okolicznościach należy używać.

21 września 2022

 

W poprzednim wpisie dowiedzieliśmy się, jak przygotować żarówki na jesień – a wraz z nimi klosze i odbłyśniki. Teraz rozszerzmy nieco nasze zagadnienie na światła inne niż przednie reflektory, a także dodatkowe zagadnienia związane z oświetleniem. Jednym z popularnych zapytań, z którymi się spotykamy, jest pytanie o światła do jazdy dziennej (DRL). Zanim jednak je omówimy, wspomnijmy o przydatnych światłach, o używaniu których wielu kierowców często zapomina.

 

Jesienią – światła pozycyjne?

Każdy samochód jest wyposażony w światła pozycyjne, oznaczone na desce rozdzielczej kontrolką przedstawiającą dwa przeciwstawne reflektory emitujące trzy promienie każdy. Kiedy należy z nich korzystać? Czy tylko w wyjątkowych sytuacjach? Niekoniecznie!

 

 

Niektórzy sądzą, że światła pozycyjne są wyłącznie światłami stosowanymi w warunkach wystąpienia awarii lub innej sytuacji nadzwyczajnej. Owszem, korzysta się z nich podczas postoju spowodowanego uszkodzeniem czy wypadkiem, ale nie tylko. Prawo pozwala stosować je także podczas postoju w warunkach niskiej widoczności. Możliwe jest więc użycie ich np. podczas zatrzymania w jesiennej mgle. Na pewno taki gest docenią inni kierowcy.

 

Światła do jazdy dziennej LED

Sednem dzisiejszego wpisu są światła do jazdy dziennej DRL LED. Są one rozwiązaniem, które domyślnie montowane jest w pojazdach od ponad 10 lat. Starsze pojazdy nie są w nie fabrycznie wyposażone – lecz ich właściciele mogą być zainteresowani ich nabyciem i montażem. Światła LED pozwalają bowiem zmniejszyć obciążenie alternatora, a jednocześnie zwiększyć okres użyteczności, jako że LED-y zużywają się wolniej niż żarówki. Dla niektórych zaś argumentem przemawiającym za światłami dziennymi LED jest ich estetyka: samochód w nie wyposażony od razu wygląda bardziej nowocześnie.

 

 

Światła do jazdy dziennej Hyundai i10 II

 

 

Jak podłączyć światła LED z kierunkowskazami do starszego samochodu? 

Zanim zdecydujesz się na ten krok, pamiętaj, że świateł do jazdy dziennej LED możesz używać tylko w stosunkowo dobrych warunkach pogodowych! W przypadku mgły czy deszczu ich widoczność jest znikoma. Co więcej, niestaranny montaż może zwiększyć podatność świateł na uszkodzenia, czy to w wyniku poluzowania się i poddania drganiom, czy wskutek przedostającej się do wnętrz wilgoci. Zadbaj więc o to, aby kupić światła z homologacją oraz zamontować je przy udziale specjalisty.

 

Samo podłączenie należy wykonywać przy wyłączonym silniku, postępując według dołączonej do produktu instrukcji. Podłączenie świateł LED DRL jest najłatwiejsze, jeśli zaopatrzymy się w światła pasujące do otworów lamp przeciwmgielnych. W każdym przypadku konieczne będzie podłączenie nie tylko samych świateł, ale i ich sterownika. Przewód zasilający podłączamy do kostki pod pulpitem, zaś przewód sterownika do przewodu zasilania świateł pozycyjnych. 

 

 

 

Światła Dzienne LED DRL+Halogeny SUBARU IMPREZA

 

 

Same przewody należy położyć w taki sposób, aby podczas jazdy nie poluzowały się pod wpływem drgań, a także aby nie dotykały silnie nagrzewających się elementów. W tym celu można wykorzystać opaskę zaciskową. Konieczna jest także izolacja przewodów, np. za pomocą taśmy izolacyjnej. 

 

Szczegóły instalacji mogą różnić się w zależności od modelu świateł oraz naszego samochodu. W związku z tym warto zadać sobie pytanie...

 

Czy warto montować światła samemu?

 

Z oczywistych względów nie zalecamy osobom niedoświadczonym samodzielnego podłączania świateł LED. Lepiej zrobić to przy udziale mechanika. Możemy oszczędzić tym samym wiele stresu.

 

Same światła możesz jednak nabyć w sklepie GoRabbit.pl. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze modelu, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Nasi eksperci mają wieloletnie doświadczenie w motoryzacji. Z nimi podejmiesz właściwą decyzję!

 

Autor tekstu

Jacek-small_1_spad30

Jacek z GoRabbit.pl

Zajmuje się sprzedażą części oraz doradztwem w serwisowaniu pojazdów.

Prywatnie miłośnik klasycznych samochodów osobowych.

goRabbitpl-twoj-ekspert-w-motoryzacji

 

Powiązane produkty z tematem artykułu:

 

Reflektory i pojedyncze części

Lampy przeciwmgielne - halogeny

Żarówki

Światła do jazdy dziennej

 

 

 

 

 

Najpopularniejsze artykuły

Zobacz listę najczęściej czytanych poradników, które zostały opublikowane na blogu motoryzacyjnym GoRabbit.