Blog motoryzacyjny

Trudna wymiana filtra oleju? Oto, jak sprytnie odkręcić filtr oleju.

Filtr oleju warto wymieniać co najmniej raz w roku – wtedy, kiedy wymieniamy sam olej. Odkręcenie go nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać.

4 czerwca 2019

trudna-wymiana-filtru-oleju

 

Najłatwiej sobie z tym poradzić za pomocą specjalistycznego klucza. Jeśli go jednak nie posiadamy – i nie chcemy kupować – wciąż mamy kilka możliwości. Najpierw jednak filtr trzeba zlokalizować. Znajduje się on w silniku i jest dostępny albo po podniesieniu maski, albo od strony podwozia. Oczywiście ta druga możliwość oznacza mniejszą wygodę działania, więc przyda się dostęp do kanału.

Do odkręcenia filtru oleju przydaje się klucz do filtru oleju. Nie jest to duży wydatek – ceny zamykają się w kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Możemy wybrać klucz opaskowy lub łańcuchowy. Oba działają na podobnej zasadzie: opasają filtr i zaciskają się wokół niego, dzięki czemu możemy go odkręcić. Jako że opaska i łańcuch są elastyczne, a ich długość można dopasować do obwodu puszki, wielkość filtra nie ma znaczenia, zaś operowanie narzędziem jest ułatwione. Wystarczy zacisnąć i zablokować pas – i kręcić.

 

Jak odkręcić filtr bez klucza?

 

Jeśli nie mamy dedykowanego klucza do filtru oleju, jeszcze nie wszystko stracone. Często z odkręceniem puszki można poradzić sobie standardowym kluczem płaskim. Nie będzie to zbyt wygodne, ale przy odrobinie determinacji powinniśmy dać radę. Niektóre filtry dają się też złapać kluczem żabką, choć nie jest to regułą.

W ostateczności możemy spróbować przebić czymś filtr (np. śrubokrętem), a następnie użyć tak powstałej dźwigni do odkręcenia filtra. W takim wypadku pamiętajmy, by kąt przebicia umożliwiał kręcenie filtrem w lewo.

Zamiennikiem dla klucza do filtra może być też dowolny wytrzymały pasek (np. pasek klinowy). Unieruchomienie go na puszcze może jednak okazać się trudne. Jeśli nie mamy nic innego pod ręką, warto spróbować.

syntetyczne zużywają filtr wyraźnie szybciej od mineralnych czy półsyntetycznych.

 

Zobacz poradniki dot. filtrów oleju: 

 

Najpopularniejsze artykuły

Zobacz listę najczęściej czytanych poradników, które zostały opublikowane na blogu motoryzacyjnym GoRabbit.