Blog motoryzacyjny

Wymiana filtra kabinowego. Zobacz ranking 5 najpopularniejszych!

Filtr kabinowy to część samochodowa, o której łatwo zapomnieć – choć akurat o niej zapominać nie powinniśmy. Jak działa? Jak go wymienić? Jakie filtry sprzedają się najlepiej? Sprawdź poniżej.

1 sierpnia 2022

 

Jeśli chodzi o działanie samochodu, wymiana filtra kabinowego lub jej brak nie mają na nie najmniejszego wpływu. Element ten jest jednak istotny dla zdrowia i komfortu kierowcy oraz pasażerów. Filtr kabinowy oczyszcza powietrze dostające się do wnętrza auta, ograniczając ilość pyłków i szkodliwych mikroorganizmów, takich jak bakterie czy grzyby. Zaniechanie wymiany filtra może skutkować nie tylko dyskomfortem, ale i parowaniem szyb czy przykrym zapachem wynikającym z zanieczyszczenia filtra.

 

 

Filtry kabinowe występują w dwóch postaciach: standardowej (papierowej) oraz z węglem aktywnym. Filtry węglowe są w stanie skuteczniej blokować zanieczyszczenia, w tym szkodliwe gazy – spaliny, ozon. Cechują się one jednak wyższą ceną.

 

Kiedy i jak wymienić filtr kabinowy?

 

Przyjmuje się, że wymiana filtra kabinowego powinna mieć miejsce co każde przejechane 15-30 tys. km. Oznaką, że filtr nadaje się do wymiany, będzie jego widoczne zanieczyszczenie, parowanie przedniej szyby, słabsza praca dmuchawy lub jej szybkie nagrzewanie się, czy też nieprzyjemny zapach wewnątrz kabiny pojazdu.

 

 

Sposób wymiany filtra kabinowego różni się w zależności od modelu pojazdu. Najczęściej znajduje się pod przednią szybą pojazdu, po stronie kierowcy – przy pedałach, lub po stronie pasażera - pod schowkiem. W niektórych pojazdach dostać się do niego można od strony przedniej klapy, w innych należy zdemontować osłonę we wnętrzu samochodu. 

Ze względu na różnice w sposobie montażu pomiędzy markami i modelami samochodu polecamy zapoznanie się z instrukcją twojego pojazdu. Możesz także zdać się na specjalistów – koszt wymiany filtra kabinowego to ok. 100 zł.

 

Top 5 najpopularniejszych filtrów kabinowych

 

1. Filtr kabinowy Passat B5 Filtron K1006

 

Filtr pasujący do szeregu samochodów z roczników 1998 – 2001. Jego popularność wynika z faktu, że auta właśnie w takim wieku, szczególnie produkcji europejskiej, są najczęściej spotykane na naszych drogach. Jak wszystkie inne pozycje w rankingu, jest to produkt rodzimej firmy Filtron, będącej liderem rynku filtrów w Polsce – producent działa już od 40 lat!

 

 

 

2. Filtr kabinowy Honda Civic VIII Filtron K1187A

 

Filtr z węglem aktywnym do samochodów Honda Accord, ale i do innych modeli Hondy, w tym Pilot i Legend. Jest dobrej jakości, dostępną w przystępnej cenie alternatywą dla produktów m.in. Bosch czy Mann-Filter.

 

 

 

 

3. Filtr kabinowy Skoda Fabia Filtron K1079A

 

Wbrew temu, że w nazwie ma Volkswagena Polo, filtr ten jest stosowany także w audi A2, Skodzie Ibizie oraz Fabii, a także Seacie Cordobie.

 

 

 

4. Filtr kabinowy Audi a3 8p / Filtr kabinowy Skoda Octavia 2 Filtron K1111 

 

Filtr o bardzo szerokim zastosowaniu, pasujący do łącznie kilkudziesięciu modeli marki Seat (Toledo, Leon, Altea i inne), Skoda (Suberb, Octavia, Yeti) oraz VW (Golf, Jetta, Passat, Scirocco, Tiguan…). Filtr standardowy - zamiennik o jakości porównywalnej do oryginału.

 

 

 

 

5. Filtr kabinowy Audi a4 b6 / Filtr kabinowy Audi a6 c5 Filtron K1078


Papierowy filtr kabinowy do kilkudziesięciu wariantów Audi oraz kilkunastu Seata Exeo. Współpracuje z samochodami z roczników 1997-2008. Odrobinę droższy od wielu filtrów papierowych, ale wciąż spotykany w cenach poniżej 40 zł.

 

 

 

 

Potrzebujesz pomocy w wyborze filtra lub innych części samochodowych? Skontaktuj się z nami! Eksperci GoRabbit pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

 

Autor tekstu

 

Powiązane produkty z tematem artykułu:

 

Zobacz inne nasze filtry kabinowe

 

 

 

Najpopularniejsze artykuły

Zobacz listę najczęściej czytanych poradników, które zostały opublikowane na blogu motoryzacyjnym GoRabbit.