Blog motoryzacyjny

Jak naprawić krzywe tarcze hamulcowe? Dlaczego się krzywią?

Jeśli po wciśnięciu hamulca czujesz, że pedał „odbija” lub pulsuje pod naciskiem, zwykle oznacza to, że powierzchnia tarczy hamulcowej jest nierówna. To bardzo niebezpieczna sytuacja. Krzywe tarcze hamulcowe należy jak najprędzej wymienić lub naprawić.

23 lipca 2019

jak_naprawi_krzywe_tarcze_hamulcowe

 

Dlaczego tarcze hamulcowe mogą się skrzywić?

 

Powodów występowania problemu jest wiele. Odpowiadać za niego może zbytnie zużycie tarcz, które obniża ich odporność na wysokie temperatury – przegrzanie natomiast jest jedną z głównych przyczyn krzywienia się tarcz. Winna może być rdza, która pojawia się zwłaszcza w rzadko używanych pojazdach.

 

Części nie muszą być jednak stare, by ulec odkształceniu. Nagłe schłodzenie podczas hamowania jest równie niebezpieczne. Do tego zaś wystarczy wjechać w kałużę na rozgrzanych tarczach (albo wjechać do myjni mocno nagrzanym pojazdem). Nagła zmiana temperatur powoduje błyskawiczną deformację.

 

Wina może leżeć także w klockach hamulcowych, które – jeśli są zbyt zużyte – trą metalową powierzchnią o tarczę, uszkadzając ją. Uważajmy także na zaciski klocków. Jeśli są niewłaściwie zamontowane lub zepsute, sprawiają, że klocek cały czas trze o tarczę hamulcową, powodując jej wykrzywienie. Ten problem przekłada się także na większe zużycie paliwa i generalnie „cięższą” jazdę.

 

Wreszcie – tarcze hamulcowe mogą być źle zamontowane, sprawiając, że nie stykają się we właściwy sposób z klockami, lub osadzone na źle wyważonych kołach.

 

Jak naprawić skrzywione tarcze hamulcowe?

 

Tarcze skrzywione w niewielkim stopniu i wciąż o odpowiednio grubej powierzchni roboczej można naprawić. Można je przetoczyć, wyrównując powierzchnię poprzez oszlifowanie jej nadmiaru. Taki zabieg to koszt nawet ok. 200 zł. Proces nie gwarantuje jednak sukcesu, a na dodatek prowadzi do ubytku w materiale, skracając żywotność tarczy. Przeprowadzanie go opłaca się więc wówczas, gdy jest ona wciąż względnie nowa, a uszkodzenie nie wynika ze zbyt długiej eksploatacji. W innych przypadkach wskazana jest niezwłoczna wymiana tarcz.

 

 

Autor tekstu

Jacek

Jacek z GoRabbit.pl

Zajmuje się sprzedażą części oraz doradztwem w serwisowaniu pojazdów. Prywatnie miłośnik klasycznych samochodów osobowych.

gorabbit-twoj-ekspert-w-motoryzacji

 

 

 

 

Powiązane produkty z tematem artykułu:

 

Tarcze hamulcowe

Klocki hamulcowe

Zestawy hamulcowe

 

Najpopularniejsze artykuły

Zobacz listę najczęściej czytanych poradników, które zostały opublikowane na blogu motoryzacyjnym GoRabbit.