Blog motoryzacyjny

Serwis klimatyzacji w samochodzie – krok po kroku

Klimatyzacja w letnie dni to wybawienie od upału. Jednak jej nieodpowiednie użytkowanie może prowadzić do licznych awarii. Poniżej w telegraficznym skrócie przedstawiamy zasady działania mechanizmu, serwisu klimatyzacji, najpowszechniejsze awarie i ich objawy. Pokażemy również jakich błędów w stosowaniu klimy trzeba unikać.

22 lipca 2022

 

Jak działa klimatyzacja

 

Nie każdy musi być inżynierem. Warto jednak poznać podstawy działania tak przydatnego urządzenia, jakim jest klima. Otóż w złożonym z wysokociśnieniowej i niskociśnieniowej części układu klimatyzacji krąży tak zwany czynnik klimatyzacji. To dzięki niemu kierowca może cieszyć się dostającym się do kabiny chłodnym powietrzem.

 

Kto chce doktoryzować się z działania układu klimatyzacji, powinien pamiętać o jeszcze jednym ważnym urządzeniu: kompresorze klimatyzacji sprężającym czynnik w układzie. Taki sprężony i rozgrzany wskutek wzrostu ciśnienia czynnik przedostaje się do skraplacza. Ten cud techniki znaleźć można na przedzie samochodu i odpowiada on za zmianę stanu skupienia na ciekły. Następnie trafia do osuszacza dzielnie odwadniającego czynnik chłodniczy.

 

Następnie odwodniony czynnik ulega rozprężeniu w zaworze chłodniczym, a potem schłodzeniu w parowniku. W efekcie kierowca i pasażerowie mogą cieszyć się odrobiną ochłody w upalne dni.

 

Serwis klimatyzacji

 

Choć klimatyzacja jest świetnie przemyślanym mechanizmem, to – jak każde urządzenie – wymaga serwisowania. Kompleksowy serwis układu klimatyzacji w samochodzie składa się z trzech etapów: sprawdzenia, oczyszczenia i wymiany.

Sprawdzenie obejmuje przegląd poszczególnych elementów w celu wykrycia śladów wyeksploatowania, uszkodzeń czy nieszczelności. Nie obejdzie się też bez kontroli temperatury i ciśnienia, poziomu oraz stanu zanieczyszczenia kabinowego filtra przeciwpyłowego, a także przepływu powietrza przez kratki wentylacyjne.

 

 

W dalszej kolejności serwisant zabiera się do spuszczenia czynnika. Wskutek tego powstaje próżnia, dzięki której można sprawdzić szczelność. Następnie nowy czynnik z olejem wpompowuje się do układu klimatyzacji.

Trzeba też pamiętać o okresowych wymianach. Eksperci zalecają wymieniać filtr-osuszacz po 3 latach użytkowania lub po awarii bądź kolizji Ponadto co rok lub po przejechaniu 15 000 kilometrów trzeba wymienić filtr przeciwpyłowy.

 

Zawór rozprężny klimatyzacji objawy

 

Klimatyzacja jest fantastyczna. Pod warunkiem, że działa. Niestety czasami się psuje i to niekoniecznie przed rutynowym serwisem. Jednym z mogących ulec awarii elementów klimy jest zawór rozprężny. 

 

 

To niewielkie, lecz bardzo istotne urządzenie. Jego usterka daje pewne charakterystyczne objawy. Przynajmniej w niektórych przypadkach kierowca może je rozpoznać. Warto udać się do fachowca, jeśli zauważy on, że:

  • klimatyzacja działa niesprawnie. 
  • na parowniku pojawił się szron (oznacza to, że czynnik temperatura jest zbyt niska wskutek braku reakcji czujnika).

 

Uszkodzone sprzęgło klimatyzacji objawy

 

Z kolei uszkodzone łożysko sprężarki klimatyzacji wiąże się z koniecznością wymiany sprzęgła lub wręcz wymiany czy regeneracji całego kompresora.

 

 

Skąd jednak kierowca ma wiedzieć, że ma do czynienia z tym problemem? Alarmujące są następujące objawy:

  • spadek wydajności chłodzenia lub wręcz jego zanik;
  • powtarzające się, częste stukanie sprzęgła;
  • nadmierna głośność łożyska.

 

Zatarta sprężarka klimatyzacji objawy

 

Innym częstym problemem jest też zatarta sprężarka klimatyzacji. Tu jednak również istnieją charakterystyczne objawy, które może rozpoznać kierowca.

 

Do serwisu trzeba się zgłosić, jeśli:

 

  • klimatyzacja nie wytwarza chłodnego powietrza mimo jej uruchomienia;
  • odczyty komputera diagnostycznego okazują się niewłaściwe;
  • widzimy nietypowe pomiary po podłączeniu stacji klimatyzacji;
  • dostrzegamy wyciek czynnika chłodniczego.

 

Na problem ten warto uważać, gdyż „nieleczony” skutkuje zablokowaniem sprężarki.

 

Zapchany osuszacz klimatyzacji – objawy

 

Mało znanym przez wielu użytkowników elementem jest osuszacz klimatyzacji. Pełni on funkcję wychwytywacza wilgoci z czynnika chłodzącego. Po drugie zaś filtruje zanieczyszczenia. To dzięki niemu układ nie rdzewieje i żywotność klimatyzacji wydłuża się.

 

Jakie są objawy uszkodzenia tego nieco zapomnianego elementu? Otóż światło alarmowe w głowie kierowcy powinno zapalić się gdy:

 

  • chłodzone powietrze przestaje wpływać;
  • klima pracuje słabiej.

 

Gdy układ osuszacza klimatyzacji jest rozszczelniony, konieczna staje się jego wymiana.

 

Brak oleju w sprężarce klimatyzacji objawy

 

Z kolei jednym z podstawowych objawów braku oleju w sprężarce klimatyzacji jest przegrzewanie się go. Wiąże się z tym głośny hałas. Sygnał ten jest więc łatwy do wykrycia i pod żadnym pozorem nie należy go lekceważyć. Warto od razu udać się do serwisanta.

 

Jak nie używać klimatyzacji

 

Zasada Sanepidu głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zmniejszymy ryzyko awarii, jeśli będziemy rozsądnie używać urządzenia. Trzeba choćby wiedzieć, że praca sprężarki klimatyzatora w trybie ciągłym to gotowa recepta na jej szybkie zużycie. Warto też decydować się na wprowadzenie automatycznego trybu pracy klimatyzacji.

 

 

Kto chce dbać o klimę, nie powinien też ustawiać jej na maksymalne chłodzenie. Co więcej, gdy wsiadamy do nagrzanego samochodu, powinniśmy najpierw go przewietrzyć, a następnie przejechać kilkaset metrów z otwartymi oknami. Pozwoli to w oszczędny sposób schłodzić temperaturę auta do tej panującej na dworze.

 

Dbajmy też o własne zdrowie. Pragnienie ochłodzenia się w upalny dzień jest czymś naturalnym. Ale uwaga! Nadmierna różnica temperatur między klimatyzowanym autem a upałem panującym na zewnątrz łatwo prowadzi do przeziębienia. Stąd też między innymi biorą się nadspodziewanie częste choroby w miesiącach letnich.

 

Na koniec ciekawostka: klimatyzację warto włączać nie tylko podczas upałów, ale nawet w zimie. Wszystko po to, by zadbać o konserwację układu. Co więcej, w zimie klima, dzięki swej funkcji osuszającej pomoże pokonać osadzającą się na szybach parę.

 

Gdzie można kupić części do klimatyzacji

 

Sprzedażą części do samochodów i klimatyzacji zajmują się firmy, takie jak GoRabbit. Przedsiębiorstwo to posiada największą ofertę oryginalnych, zamiennych elementów samochodowych do aut osobowych. Sprzedaje również akcesoria i kosmetyki samochodowe w cenie pozwalającej klientom zaoszczędzić ich ciężko zarobione pieniądze.

 

W jej ofercie można znaleźć między innymi skraplacz klimatyzacji Citroen C4, skraplacz klimatyzacji Vectra C, a także odpowiednie urządzenie do Puegota 307 i Passata B5.

 

Profesjonalni handlowcy pomagają w doborze właściwych części. Zadzwoń lub napisz i zapytaj o ceny części w GoRabbit.

 

Autor tekstu

 

Powiązane produkty z tematem artykułu:

 

Zawory rozprężne

Sprzęgła klimatyzacji

Sprężarka klimatyzacji

 

 

 

 

 

Najpopularniejsze artykuły

Zobacz listę najczęściej czytanych poradników, które zostały opublikowane na blogu motoryzacyjnym GoRabbit.